منابع و اثرات ویتامین D کدامند؟

237 نظر: 0

ویتامین D در بخش ویتامین های محلول در چربی قرار دارد. مصرف ویتامین D سبب داشتن تناسب اندام می شود و کم بودن سطح این ویتامین در بدن مانع رسیدن به تناسب اندام خواهد شد.

منابع حاوی ویتامین D:

یکی از مهمترین منابع دریافت ویتامین D قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. به همین خاطر به افراد توصیه می شود که در طول روز در معرض تابش نور خورشید باشند. امروزه بودن و کار کردن در فضای بسته باعث محروم شدن از تابش نور آفتاب و کمبود ویتامین D می شود. بخش بسیار مهم جذب این ویتامین از اشعه خورشید تامین می شود و استفاده از این منبع مهم باعث جلوگیری از دچار شدن به پوکی استخوان می شود. این باور غلط است که تغذیه بتواند ویتامین D مورد نیاز بدن را کاملا برطرف کند و جایگزین نور آفتاب شود. تامین ویتامین D از طریق تغذیه در صورتی امکان پذیر خواهد بود که روزانه فقط از ماهی های چرب استفاده کرد که در این صورت نیز حداقل ویتامین مورد نیاز تامین خواهد شد. استفاده کردن از قارچ هم میتواند یک منبع غذایی خوب برای دریافت این ویتامین باشد زیرا کالری کمی دارد و به راحتی در رژیم غذایی گنجانده می شود. دانه آفتابگردان می تواند منبع دریافت ویتامین D برای گیاهخواران باشد اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد زیرا کالری بالایی دارد. ماهی غزل آلا یک منبع مهمه ویتامین D و امگا ۳ و ویتامین B محسوب می شود.

نقش ویتامین D در بدن:

ویتامین D در رشد استخوان ها و اعضای بدن نقش دارد.
وجود این ویتامین در حد نیاز بدن باعث می شود که فرد به بیماری نرمی استخوان دچار نشود.
باعث افزایش ترشح اسید معده می شود.
ویتامین D باعث می شود که بعضی آنزیم های روده فعال شوند.

اگر به حد کافی از منابع ویتامین D استفاده نشود؛ فرد به بیماری هایی مانند راشیتیسم یا استئومالاسی دچار خواهد شد و استخوان ها استحکام نخواهند داشت. کمبود این ویتامین هم چنین پوسیدگی دندان را جلو می اندازد و دندان ها استحکام کافی را نخواهند داشت.

نشانه های کمبود ویتامین D در بدن چیست؟

بهترین روش برای تشخیص این که به کمبود ویتامین D مبتلا هستید یا خیر، آزمایش خون است.

ضعف عضلانی:

کمبود این ویتامین مشکلاتی از قبیل کار نکردن عضلات به شکل مطلوب و ضعف عضلات را در پی خواهد داشت. زمانی که گیرنده های ویتامین D به میزان کافی و مورد نیاز بدن از این ویتامین آزاد کنند؛ می توان کارکرد عضلات به بهترین شکل را در فرد مشاهده کرد.

بیماری پسوریازیس:

کم شدن ویتامین D در بدن می تواند علائم بیماری مثل پسوریازیس را دو چندان کند. در این بیماری سلول های پوستی به شکل غیر طبیعی تولید و تکثیر می شوند از طرفی این ویتامین تولید بیش از اندازه سلول ها را در بدن متوقف می کند. پس می توان دریافت که مصرف ویتامین D می تواند در درمان و بهبود این بیماری تاثیر داشته باشد.

نارسایی کلیوی:

بیمارانی که تحت درمان دیالیز هستند قادر نخواهند بود به صورت فعال ویتامین D تولید کنند. افرادی که در شرایطی این چنینی هستند باید از ویتامین D3 استفاده کنند تا بدن بتواند سوخت ساز کلسیم داشته باشد و دچار بیماری های استئودیستروفی نشوند که باعث بیماری های استخوانی ناشی از نارسایی های کلیوی می شود. ویتامین D باعث می شود که کلسیم در بدن جذب شود و از طرفی هورمون پاراتورمون باعث تنظیم سطح کلسیم خون می شود. زمانی که مقدار کلسیم خون کاهش پیدا کند، هورمون پاراتورمون کلسیم را از استخوان ها دریافت می کند. اگر این وضعیت به این شکل ادامه پیدا کند بدن فرد به پوکی استخوان دچار خواهد شد.

دیابت:

تحقیقات نشان می دهند که اگر بدن به کمبود ویتامین D دچار نشود؛ احتمال مبتلا شدن به بیماری دیابت در سنین بزرگسالی در وی تا ۸۰ درصد کاهش خواهد یافت.

بیماری های قلبی و عروقی:

کاهش میزان ویتامین D در بدن می تواند تاثیراتی بر وجود بیماری های قلبی_عروقی یا فشار خون داشته باشد. با کمبود این ویتامین احتمال مبتلا شدن به بیماری فشار خون بسیار افزایش پیدا می کند.

ارسال نظر