ویتامین A | آیا منابع و اثرات ویتامین A را می دانید؟

630 نظر: 0

ویتامین A جز ویتامین های محلول در چربی است. ریتنول نامی است که بر روی فرم فعال این ویتامین گذاشته شده و این فرم فقط در منابع حیوانی پیدا می شود. ویتامین آ برای جذب شدن به چربی نیاز دارد. تقریبا نود درصد از این ویتامین در کبد ذخیره می شود.

مواد غذایی حاوی ویتامین A در دو شکل حیوانی و گیاهی وجود دارند:
منابع حیوانی:

روغن کبد ماهی مصرف دارویی دارد و یکی از منابع اصلی ویتامین آ است.
یکی از منابع بسیار خوب برای جذب ویتامین A ، جگر حیواناتی مثل گوسفند، گاو و مرغ است.
مصرف کره، پنیر، شیر و تخم مرغ نیز به دریافت ویتامین آ کمک بسیاری می کند.

منابع گیاهی:

سبزیجاتی که رنگ زرد و نارنجی دارند حاوی این ویتامین هستند مانند کدوحلوایی و فلفل قرمز.
میوه های زرد و نارنجی مانند طالبی، انبه، خرمالو، زردآلو، انگور و موز می توانند دارای ویتامین A باشند.
سبزیجات برگی شکل سبز تیره، برگ های پر رنگ کاهو و اسفناج می توانند منابع مهم این ویتامین باشند.

نقش ویتامین A در بدن:

 ویتامین A نقش بسیار مهمی در بینایی دارد. به این شکل که اولین علائم کمبود ویتامین آ شبکوری یا اختلال دید در تاریکی است. زمانی که این کمبود برطرف نشود ضایعات چشم بیشتر می شود و مشکلاتی از قبیل خشکی سطح چشم، بروز زخم در چشم و ضعف قرینه به وجود خواهد آمد. این مشکل حتی می تواند به نابینایی نیز ختم شود. بیشترین علت کوری در کودکان کمبود ویتامین آ در کشور های توسعه یافته است. گزروفتالمی نامی است که بروی این تظاهرات چشمی گذاشته شده است.

ویتامین آ تاثیر زیادی به روی نمو بافت های نرم دارد و برای رشد استخوان، همچنین سلول هایی که مینای دندان را تشکیل می دهند ضروری است.

کمبود ویتامین A می تواند باعث شود که احتمال ابتلا به بیماری های عفونی و خطر مرگ ناشی از بیماری ها افزایش پیدا کند زیرا کمبود این ویتامین آسیب هایی به بافت های پوششی می زند و اختلال در ساختمان این بافت ها باعث می شود که مانع بسیار مهم در مقابل میکروب ها که بافت پوششی است ضعیف شود. کودکانی که دچار این کمبود هستند؛ در مقابل بیماری مانند سرخک خیلی بیشتر در معرض خطر مرگ هستند و بیشتر به عفونت های تنفسی و اسهال دچار می شوند.

گاهی در کنار کمبود ویتامین آ بدن به کم خونی فقر آهن نیز مبتلا است. برای درمان کردن این کم خونی باید آهن و ویتامین A با هم مصرف شوند که کم خونی کامل درمان شود. تا به امروز سیستم دقیق تداخل این دو با هم به درستی مشخص نشده است. ویتامین A ممکن است مستقیما در خون سازی نقش داشته باشد.

کمبود ویتامین A:

کمبود ویتامین آ در کشور ما به شکل یک مشکل بهداشت عمومی وجود دارد.

در صورتی که برنامه غذایی دقیقی تنظیم نشده باشد که در آن منابع مهم ویتامین A ذکر شود و از این ویتامین روزانه به حد کافی استفاده نشود بدن با کمبود این ویتامین مواجه خواهد شد. در صورت کمبود ویتامین A بدن مکررا به بیمار های عفونی و انگلی دچار خواهد شد. این بیماری ها سبب کاهش اشتها و کم شدن مصرف مواد مغذی می شود به همین خاطر کودکان و دانش آموزانی که دائما به بیماری های عفونی مبتلا می شوند دچار کمبود ویتامین A هستند.

ارسال نظر