نزدیک بینی چیست؟

474 نظر: 0

برای خیلی از افراد پیش آمده که اطرافشان را تار و نا واضح ببینند . معمولا علت این تاری دید، نزدیک بینی چشم می باشد.

در نزدیک بینی، اشیای دور، تار به نظر می رسند و میزان تاری، به شدت نزدیک بینی و مسافت جسم از فرد بستگی دارد. در این حالت، گاهی اوقات شخص برای دیدن اشیای دورچشم را جمع کرده ،تا بتوانند هاله ای ازجسم را ببیند.

نزدیک بینی حالتی است که عملکرد چشم ازحالت طبیعی خارج میشود. اکثر این تغییر حالت ،به دلیل ، تغییر دراندازه ی کره ی چشم می باشد ،یعنی کره ی چشم به شکل تخم مرغی در می آید. در این حالت، پرتوهای نور به جای اینکه بر روی شبکیه متمرکز شوند، جلوی شبکیه جمع شده و تصویر در جلوی شبکیه تشکیل می گردد.

این عارضه می تواند وراثتی باشد. شایع ترین نشانه ی نزدیک بینی ،تار دیدن اجسام با فاصله ی دور می باشد.

نزدیک بینی انواع مختلفی دارد : نزدیک بینی پاتولوژیک: در این حالت، کره ی چشم در دوران بزرگسالی با رسیدن به حالت طبیعی و نرمال خود ،باز هم رشد کرده و بزرگ می شود.

نزدیک بینی ثانویه :این نوع نزدیک بینی ،به دلایل مختلف بروز می کند. نزدیک بینی کاذب:این نوع نزدیک بینی، به دلیل مشکلاتی مانند دیابت کنترل نشده به شکل ناگهانی بروز می نماید. در نوع کاذب،علت تاری دید ،تغییر اندازه ی کره چشم نمی باشد . بلکه به دلیل رسوب قند در عدسی چشم تاری ایجاد می گردد.

وجود آب مروارید و کراتوکونوس هم می توانند باعث بروز نزدیک بینی شوند.

گلوکوم یا آب سیاه، از عوارض این اختلال بوده ، و در شیوع آن، زنان بیشتر از مردان درگیر میشوند. جمع کردن مکررچشم ها ،نزدیک کردن اشیا یا متن ها به چشم ،سردردهای مکرر و خستگی از علائم این اختلال چشمی به حساب می آیند. برای درمان، پزشک برای بیمار عینک مناسب تجویز می کند.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر