۶ نکته‌ی اساسی در انتخاب عینک طبی برای کودکان !!

682 نظر: 0

کودکان نیز مانند بزرگسالان ممکن است با ضعف بینایی و دیگر مشکلات چشمی مواجه شوند.

مشکلات چشمیِ بعضی از کودکان پیش از رفتن به مدرسه و در حین انجام معاینات مرتبط با تنبلی‌ چشم تشخیص داده میشود. با این حال در پاره‌ای از موارد نیز ممکن است مشکلات بینایی کودکان تا پیش از رفتن به مدرسه تشخیص داده نشود. در هر صورت پس از تشخیص مشکلات بینایی در کودکان و ضرورت استفاده از عینک طبی ، در نظر داشتن برخی از نکات باعث میشود تا کودکان به استفاده‌ی پیوسته از آن ترغیب شوند.

به هنگام انتخاب عینک طبی برای کودکان چه نکاتی را مدنظر داشته باشیم؟

۱) ظاهر عینک

یکی از نکات مهم در مورد انتخاب عینک طبی برای کودکان، ظاهر آن است. برخی از کودکان ممکن است در برابر استفاده از عینک مقاومت نشان دهند. در این گونه موارد انتخاب عینکی با ظاهر متناسب با سلیقه‌ی کودک باعث میشود تا او از عینک دلزده نشده و نسبت به استفاده از آن میل بیشتری داشته باشد.

6 نکته‌ی اساسی در انتخاب عینک طبی برای کودکان !!

۲) قاب عینک‌

قاب عینک‌های مناسب برای کودکان یا از جنس پلاستیک است و یا از جنس فلز. در حال حاضر عینک‌های مناسبی از هر دو جنس قابل تهیه می‌باشند، اما باید توجه داشت که برخی از کودکان به فلزاتی مانند نیکل حساسیت نشان میدهند. از این رو پیش از انتخاب عینک از حساسیت نداشتن کودک به آن اطمینان حاصل نمایید.

۳) عدسی عینک

عدسی عینک کودکان نباید شیشه‌ای باشد. عدسی های شیشه‌ای سنگین‌تر هستند و علاوه بر این به دلیل فعالیت‌های جسمی بیشتر در کودکان احتمال شکستن آنها و آسیب دیدن کودک زیاد است.

۴) عینک طبی مخصوص ورزش

در صورتیکه کودک شما به طور پیوسته فعالیت‌های ورزشی انجام میدهد، بهتر است یک عینک مخصوص ورزش نیز برای او تهیه نمایید. عینک‌های مخصوص ورزش معمولاً قسمت چشمی بزرگتری دارند و به این ترتیب محافظت بیشتری از چشم در برابر ضربه صورت میگیرد.

6 نکته‌ی اساسی در انتخاب عینک طبی برای کودکان !!

۵) دسته‌ی عینک

  • احتمال افتادن عینک از چشم کودکان بیشتر از بزرگسالان است. از این رو باید عینکی را برای کودکان انتخاب نمود که دسته‌ی آن به گونه‌ای طراحی شده باشد که احتمال افتادن آن را کمتر کند.
  • بسیاری از عینک‌های مخصوص کودکان دسته‌ای دارند که در انتها دارای یک انحنا هستند.
  • برخی از عینک‌ها نیز در انتهای دسته‌ی خود تسمه‌ای دارند که قابل پیچیدن به دور گوش است.
  • البته باید توجه داشت که عینک‌های دارای تسمه در دسته، برای مواقعی مناسب است که کودک به طور پاره وقت از عینک استفاده نمیکند.
  • بهتر است دسته‌ی عینک لولای فنری داشته باشد تا فشار کمتری به اطراف سر وارد آمده و احتمال آسیب دیدن عینک نیز کمتر شود.

۶) مناسب بودن پل بینی

یکی از نکات مهم به هنگام انتخاب عینک، مناسب بودن پل بینی است. در صورتیکه اندازه‌ی پل بینی عینک مناسب نباشد، عینک مدام از بینی کودک سر میخورد. همین امر باعث میشود تا کودک مجبور شود در بسیاری از مواقع از بالای شیشه نگاه کند و این امر هدف استفاده از عینک را تامین نمیکند.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید

ارسال نظر