بیماری هیپوگلیسمی نوزادان چیست؟

361 نظر: 0

گلوکز منبع مهمی برای تامین انرژی بدن و سوخت اصلی سلول ها است.

این قند در کبد و ماهیچه ها ذخیره شده و مازاد آن به شکل چربی درمی آید. گلوکز باعث تقویت مغز افراد ، به خصوص کودکان و نوجوانان می گردد.

این مونوساکارید نقش های مهمی از جمله : تنظیمات ترکیبات هورمونی، مکانیسم های عصبی را بر عهده دارد. این قند در همه ی افراد ، به خصوص نوزادان اهمیت ویژه ای دارد، در مادران باردار، گلوکز از طریق جفت ، به جنین رفته و به عنوان غذا از آن استفاده می شود.

هیپوگلیسمی در نوزاد :

اگر میزان گلوکز بدن از حد طبیعی کمتر باشد هیپوگلیسمی رخ می دهد. معمولا از هر ۱۰۰۰ نوزاد ،دونفر مبتلا هستند. نوزادانی که مادرانشان دیابت دارند ، سن کم نوزاد، نوزادان نارس (اعضای بدنشان کامل شکل نگرفته و نمی توانند گلوکز را به خوبی ذخیره کنند ) ، بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند.

علل :

۱- کم شدن مقدار گلوکز درخون
۲- کاهش ذخیره ی گلوکز
۳- بازداشتن بدن برای به کاربردن گلوکز
۴- تغذیه ی نامناسب مادران باردار
۵- بیماری شدید خونی
۶- نقص های زایمان

این بیماری یک اختلال خطرناک و موضوع نگران کننده برای نوزاد می باشد.

زیرا مغز از گلوکز خون ، برای تغذیه و سوخت سلول هایش استفاده میکند . در فقدان گلوکز ، انرژی سلول ها تامین نشده و منبع غذایی برای تولید انرژی وجود نخواهد داشت ، این امر می تواند به عملکرد مغز آسیب برساند. دراین حالت ، کودک ممکن است به فلج مغزی دچار شود.

علایم هیپوگلیسمی :

معمولا در نوزادان تازه متولد شده علائم ظاهر نشده ، ولی به تدریج آشکار می شود .

این علائم شامل :

۱- ترس و لرز، تشنج
۲- سیانوز
۳- آپنه
۴- احساس ضعف

تشخیص و درمان :

با یک آزمایش ساده ی قند خون ، می توان سطح گلوکز خون را تشخیص داد . با استفاده از یک لوله ی کوک ، از بند ناف خون می گیرند و سطح آن را تعیین می کنند. برای درمان پزشک باید ، مواردی چون : سن نوزاد ، سلامت عمومی و تاریخچه ی پزشکی را بررسی کند و طبق نتیجه ی نهایی ، دارو تجویز می شود. مادران باردار باید از میوه و غذاهای مقوی استفاده کنند که منبع خوبی از گلوکز باشد.

اصولا راهی موثری برای پیشگیری وجود ندارد ، ولی کنترل قند و فشار خون ، میتواند بسیار کمک کننده باشد.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر