واژینیت یائسگی چیست؟

288 نظر: 0

زمانی که غلظت‌ استروژن‌ کم شده یا تعادل‌ هورمونی‌ و pH طبیعی‌ واژن دچار تغییر شود، می تواند باعث عفونت یا التهاب مهبل شود.به این بیماری واژینیت‌ یائسگی‌ غیر مسری گفته می شود .‌

شدت نشانه های بیماری در زنان مختلف،متفاوت است. که در طی دوره های زمانی ،ممکن است خفیف یا شدید شود. گاهی از واژن برخی افراد ، مواد‌ سفید رنگی که رقیق است ترشح می شود . این ترشحات معمولا با خون همراه است.درد و خارش‌ ،ناراحتی‌ در زمان‌ آمیزش ،تغییر رنگ‌ مهبل‌ از صورتی‌ کم‌رنگ‌ به‌ قرمز و ترشحات بدبو از علائم این بیماری هستند.

به طور طبیعی میکروب‌هایی‌ در مهبل‌ زندگی می کنند، وقتی شرایط درونی واژینال تغییر کند ، میکروب ها رشد کرده و باعث تولید عفونت می شوند.کاهش‌ غلظت‌ استروژن بعد از یائسگی می تواند باعث بروز واژینیت شوند.

هوای‌ داغ‌، وضعیت روحی نامناسب و لباس‌های‌ زیرخیس ،همگی از عوامل بروز واژینیت هستند.

فاکتور هایی مانند : دیابت‌ شیرین‌.، آمیزش و ایدز سبب افزایش عفونت در رحم می شوند.

راه های ساده ای برای پیشگیری وجود دارد:

۱٫شست و شوی روزانه مهبل با آب و صابون
۲٫ پرهیز از نشستن در وان‌
۳٫استفاده از شلوارهای نخی و نپوشیدن لباس های تنگ
۴٫خشک کردن مهبل بعد از اجابت مزاج
۵٫ داشتن وزن مناسب و تعادل در استفاده از مواد غذایی

ابتلا به انواع بیماری های عفونی واژینالی و عفونت های لگنی از عوارض این بیماری می باشند.برای تشخیص، راه هایی چون کشت ترشحات‌ مهبل‌، پاپ‌اسمیر و معاینه‌ لگن‌ استفاده میشود. برای درمان ،بیمار می تواند از استروژن‌ موضعی‌ یا خوراکی ، کرم‌ و شیاف‌ استفاده کند . و درطول درمان از راوبط جنسی پرهیز کند.این بیماری برگشت پذیر می باشد .

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر