چال گونه چگونه ایجاد می شود؟

2,530 نظر: 0

چال گونه یا چال خنده (Cheek Dimple) در فرهنگ کشورهای متعدد اعتقادات تعابیر خاص خود را دارا میباشد.

به‌عنوان ‌مثال : در مردم سنتی آسیایی، چال گونه، نشانی از طالع و بخت و اقبال زیاد فرد است و یا مردم غربی، چال گونه را یک ویژگی منحصر به‌ فرد و به‌ عنوان زیبایی و بهبود وضعیت ظاهری یاد می‌کنند.

چال گونه به‌طور طبیعی به دلیل وجود اشکالی جزئی یا بدفرمی در عضلات صورت (زایگوماتیک ماژور یا عضله شیپوری) و یا فرورفتگی یکی از عضلات گونه (عضله شیپوری یا بوکسیناتور) به وجود می‌آید.

در هنگام لبخند زدن، پوست روی عضله‌ای که مشکل دارد به داخل کشیده می‌شود و باعث جدا شدن این قسمت از دیگر قسمت‌های صورت شده باعث ایجاد چال گونه می‌گردد.

شکل ناقص و غیرطبیعی عضله زایگوماتیک ماژور باعث ایجاد چال گونه می‌گردد. در حالت عادی‌، عضله از یک سر به استخوان گونه و از سر دیگر به گوشه ی لب متصل است. در افراد دارای چال گونه‌ ،این عضله در سری که به گوشه ی لب متصل می‌شود دو تنه یا دو سر پیدا می‌کند که یکی به گوشه ی لب (جای طبیعی خود) و دیگری (تنه یا سر اضافی) به بافت نرم مجاور گوشه ی لب متصل می‌شوند. در هنگام لبخند با انقباض، سر عضله‌ای که به گوشه لب متصل است، کشیده شده و حالت لبخند به وجود می‌آید و با انقباض سر اضافی (سر ۲) که به بافت نرم متصل به پوست، وصل است ،باعث ایجاد چال گونه با کشیدن پوست می‌شود.

چال گونه یک صفت ارثی است .به این صورت که اگر پدر و مادر فردی چال گونه داشته باشند، احتمال اینکه در آن فرد نیز ،این صفت بروز کند بسیار زیاد است.

در افرادی که صورتی چاق دارند نیز ممکن است چال گونه پدیدار شود که در اثر جمع شدن چربی در صورت این اتفاق می‌افتد و جنبه ارثی ندارد و با لاغر شدن صورت، چال گونه نیز از بین می‌رود. هر چه سن افزایش پیدا کند چال گونه کمتر می‌شود به‌گونه‌ای که در سنین بالا این چال از بین می‌رود.از چال گونه امروزه به‌عنوان یک فاکتور جذابیت و زیبایی یاد می‌شود که می‌توان با عمل جراحی یا ورزش نیز به وجود آید.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر