چرا کودکان ما چاق می شوند!؟

348 نظر: 0

اضافه وزن و چاقی کودکان یکی از مشکلات شایع در ایران و در دیگر کشورها می باشد .که براثر تغذیه نامناسب به وجود می آید.

تعداد مبتلایان در حال افزایش روز افزون می باشد. این اختلال بیشتر در کودکان و نوجوانان مشاهده می‌شود. علل اضافه وزن در کودکان متفاوت است. عواملی مثل وراثت ،محیط و شیوه زندگی ، غذاهای نامناسب،و بی تحرکی سبب بروز این عارضه در افراد می شوند. معمولا مادران دیابتی باردار، کودکانی چاق به دنیا می آورند. است. و اگر یکی از والدین چاق باشد ، ممکن است فرزندانشان نیز به طور ارثی مشابه آن ها باشند.

افرادی که به به مراتب از تنقلات و غذاهای فست فودی استفاده می کنند، بیشتر در معرض چاقی نسبت به سایرین قرار دارند.

کودکانی که بی تحرکی دارند و در روز ساعات بسیاری را تلویزیون تماشا می کنند ، ۵برابر کودکان دیگر به اضافه وزن و چاقی مبتلا می‌شوند. این مشکل عوارضی چون مبتلا شدن به بیماری‌های قلب و عروقی، دیابت، پرفشاری خون، افسردگی، را باخود به همراه دارد. به طور کلی، خانواده نقش مهمی در تغذیه کودک، فعالیت بدنی و کنترل وزن آن ها دارند.

اگر فردی عادت به غذاهای خانگی داشته باشد ، تا حد امکان می توانند از مصرف غذاهای فست فودی و پر چرب پرهیز کنند. اگر کودکی چاق باشد ، بهتر است او را نزد پزشک تغذیه برده تا در برنامه غذایی آن ها تغییری به وجود بیاید. والدین می تواند باتشویق فرزندان خود ، آن ها را به انجام فعالیت های ورزش دعوت کنند تا با ورزش از وزن اضافه خود بکاهند. کودک باید در شش ماهگی تا دو سالگی ،فقط از شیر مادر تغذیه کند. کودکان نباید به هیچ وجه جلوی تلویزیون غذا بخورند ، لبنیات و شیر به طور روزانه استفاده نمایند . و ورزش و پیاده روری را به طور مداوم انجام دهند .

حدالمقدور ، از مصرف غذاهای چرب ، پرنمک و فست فودی خودداری کنند. کافیئن و نوشانه به شدت باعث چاقی می شوند. چاقی و اضافه وزن باعث ایجاد بیماری های زیادی در کودکان میشود ، چاقی بر تنگ شدن عروق ، بیمار شدن قلب ، تنگی نفس در افراد تاثیر گذاشته وباعث مرگ افراد شود.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر