چه خال هایی می توانند خطرناک باشند؟

323 نظر: 0

بعضی از خال ها در سنین بالا تر دچار تغییراتی از قبیل بزرگتر شدن و یا تیره تر شدن رنگ می شوند که باید برداشته شوند. در گذشته برخی پزشکان معتقد بودند، خال هایی که در معرض تحریک و یا اصطحکاک قرار می گیرند می توانند خطرناک باشند. مثلا خال هایی که مردان در ناحیه ریش دارند و یا در قسمت آرنج دست و یا کمربند قرار گرفته است؛ احتمال دارد که بدخیم شوند و باید اقدام به برداشتن آنها کرد. اما امروزه چنین توصیه رد شده است و پزشکان دیگر چنین اعتقادی ندارند.

در برخی موارد نیز خال ها منظره ناخوشایندی دارند، مثلا خال هایی که در صورت هستند. در این موارد بیمار برای زیبایی و یا به اصرار اطرافیان مراجعه می کند تا خال صورت را اصلاح کند. برداشتن خال نیز باید با رعایت اصول جراحی انجام شود تا خطر جوشگاه باقی نماند یا به حداقل برسد.

هر ضایعه پوستی یا لکه و خال که بروی پوست خود دارید و متوجه تغییر ناگهانی آن در اندازه، شکل و رنگ شدید یا حتی دچار خونریزی، خارش، درد، یا زخم شد، باید به پزشک مراجعه کنید تا خال را مورد بررسی قرار دهد و اقدامات لازم انجام شود.

اگر متخصص پوست متوجه شود که خال نمی تواند خطرناک باشد پس نیازی به نمونه برداری یا عمل نیست؛ اما اگر علایم بدخیمی را مشاهده کند دستور نمونه برداری و حتی اقدام به برداشتن ضایعه پوستی می کند. وقتی که پزشک تشخیص خطرناک بودن را بدهد به نسبت مقدار پیشرفت و عمقی که خال دارد با حاشیه مشخص کاملا برداشته می شود و برای پاتولوژی فرستاده می شود. ممکن است بعد از برداشتن ضایعه، دوباره عود کند در این موارد فرد حتما باید مجددا به پزشک مراجعه کند. احتمالا اسکار بعد از عمل خال، می تواند بستگی به مهارت پزشک و نوع ترمیم پوست داشته باشد. بعضی افراد دچار تشکیل پوست اضافه در محل عمل می شوند و در بعضی از نقاط بدن خطر تشکیل جوشگاه بیشتری در محل عمل وجود دارد.

استفاده از روش هایی مانند لایه برداری (پیلینگ)، درم ابرژن و لیزر در مورد خال هایی که اندازه بزرگ تری دارند باعث تغییر می شوند. استفاده از این روش ها نمی تواند باعث از بین رفتنه کامل ضایعه شود ولی می تواند شکل ظاهری آنها را بهبود ببخشد. این روش ها تاثیری در خطر ابتلا به سرطان نیز ندارند.

اشتراک گذاری در

ارسال نظر