کراتین چیست و بدن کراتین مورد نیازش را چگونه تامین می کند؟

803 نظر: 0

کراتین در بدن انسان ،از اسیدهای آمینه ی متیونین ،آرژنین و گلیسین ،در کلیه و کبد ساخته شده و از راه خون، حدود ۹۵% آن به عضلات رفته، و در آن جا ،انرژی مورد نیازعضلات را تولید می کند .

کراتین به عنوان یکی از اجزای آلی گوشت و هم چنین راهی برای تقویت عملکرد ورزشکاران شناخته میشود. مصرف مواد غذایی کربوهیدرات دار ،میزان جذب کراتین را در عضلات افزایش داده و کراتین موجود در ادرار ، از کراتین موجود در عضلات مشتق می‌شود. این ماده در بدن افراد سالم با مقدار ثابت وجود داشته و به ‌عنوان یکی از منابع ذخیره ی انرژی ،در فعالیت‌ها و ورزش‌های سرعتی به کار میرود.

عوارض جانبی کراتین

۱-درافرادی که آلرژی های متفاوت دارند ،باعث بروز دانه‌های پوستی، خارش و تنگی ‌نفس می شود.
۲- کراتین در بعضی از افراد علائمی مانند: بی‌اشتهایی، ناراحتی معده، اسهال ، تهوع و گرفتگی عضلانی را به وجود می آورد.

نقش کراتین در بدن

کراتین نوعی پروتئین است که در بدن و عضلات اسکلتی، با غلظت بالا وجود دارد، این مولکول برای تولید انرژی در چرخه ATP ضروری است ، دراین چرخه ، ATP ( آدنوزین‌تری فسفات )،توسط آنزیم کراتین کیناز به ADP(آدنوزین منوفسفات) تجزیه شده و این عمل باعث تولید انرژی و کاهش سطح کراتین در عضله میشود.

کراتین در بافت عضله ی قلب، جدار روده ها، اسپرم‌ها و اعصاب وجود دارد. اگریکی از کلیه های بدن ، دارای هفتاد درصد توانایی بوده و هیچ کدام از نشانه های بیماری کلیوی در آن ظاهرنشده باشد ، کراتین اضافی می تواند به کلیه ها آسیب زده و بروز این علائم ،سالها بعد منجر به مرگ شود.

بررسی اثرات و مکانیزم‏های کراتین بر سیستم شنوایی و دهلیزی:

وجود پروتئین کراتین و آنزیم کراتین‏کیناز، برای عملکرد و حساسیت سیستم شنوایی و تعادلی گوش ضروری است. نقص آنزیم کراتین‏کیناز ،کارایی دو سیستم شنوایی ، تعادلی گوش و مخچه را مختل می‏کند.مصرف کراتین میتواند موجب تقویت و کمک به رفع اختلالات شنوایی شود .

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر