مشکلات روانپزشکی در کودکان مبتلا به بیماری صرع !!

458 نظر: 0

صرع، یک بیماری عصبی است که با حملات صرعی مشخص می‌شود.

حملات صرعی، که از متوسط تا شدید را در برمیگیرند، عموماً بدون علت خاصی رخ می‌دهند. این حملات در شصت درصد موارد، با تشنج همراه هستند و عموماً درمانی قطعی برای آن‌ها وجود ندارد، اما می‌توان تا حد بسیاری صرع را کنترل کرد.

مشکلات روانپزشکی در کودکان مبتلا به بیماری صرع !!

مشکلات روانپزشکی ناشی از صرع در کودکان

صرع، فارغ از عوارض جسمی‌ای که برای بدن به همراه دارد، موجب بروز برخی عوارض روانی در فرد نیز می‌شود. مهمترین قشری که بیشتر در معرض این عوارض روانی هستند، کودکان می‌باشند. به طور کلی، مشکلات و عوارض روانی‌ای که در کودکان مبتلا به صرع میتوان دید عبارتند از:

 1. افسردگی
 2. خوردن حریصانه
 3. اشتغالات ذهنی مفرط به یک مسئله‌‍ی خاص مثلا مذهب
 4. چسبندگی مفرط به دیگران
 5. عدم توجه به بهداشت فردی
 6. فقدان احساس
 7. اضطراب

مشکلات روانپزشکی در کودکان مبتلا به بیماری صرع !!

مشکلات روانی در خانواده‌های کودکان مبتلا به صرع

خانواده‌های افرادی که به این بیماری مبتلا هستند نیز از مشکلات روانی ناشی از آن، مصون نیستند. بدنامی صرع، یکی از علل اصلی مشکلات روانی در خانواده‌های افرادی است که به صرع مبتلا هستند. به طور کلی، استرس‌های مربوط به ابتلای فرزند به صرع ممکن است باعث بروز موارد زیر در خانواده‌ها شود :

 1. زود عصبی شدن 
 2. افسردگی
 3. اضطراب
 4. خستگی

پیشگیری و درمان مشکلات روانی ناشی از صرع

از آن‌جا که در میان افراد مبتلا به این بیماری و همچنین خانواده‌های آن‌ها، مشکلات روانپزشکی شایع است، رسیدگی به این افراد از جمله موارد ضروری محسوب می‌شود. خود خانواده‌ها نیز بهتر است با رجوع به یک مشاور، از رهنمودهای او برای سازگاری و کنار آمدن با بیماری صرع بهره بگیرند تا هم بتوانند برای رفع مشکلات روانی خود قدمی بردارند و هم باعث کاهش علائم روانی در فرزند خود شوند. مشکلات روانی ناشی از این بیماری را نه تنها می‌توان درمان کرد، بلکه این مشکلات قابل پیشگیری هم هستند. پس بهتر است هرچه سریعتر اقدام کرد.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر