کولیت اولسراتیو (کولون زخمی شده) چیست؟

982 نظر: 1

کولیت اولسراتیو (کولون زخمی شده) یک بیماری التهابی روده است که معمولاً درمحدوده سنی پانزده تا سی سالگی و پنجاه تا شصت سالگی بروز می کند. این بیماری هر دو جنس زن و مرد را به طور مساوی تحت تاثیر قرار می دهد.بیماریهای التهابی روده یکی از علل مهم مراجعه به متخصصان گوارش می باشند .

شایعترین علائم بالینی بیماران به ترتیب عبارت است از:

دل درد، اسهال خونی و تب

.شایعترین محل درگیری در این بیماران رکتوسیگموئیدو کولون نزولی می باشد.

کولیت اولسراتیو بیماری است که در آن جدار داخلی کولون (روده بزرگ) دچار التهاب می شود. سیستم ایمنی بدن بطور نابجا جدار داخلی کولون را موردحمله قرار داده و باعث ایجاد التهاب، زخم، خونریزی و اسهال می شود.

گر چه کولیت اولسراتیو یک بیماری مزمن است و درمان قطعی ندارد، ولی بخوبی کنترل می شود.

علل

۱-علل ژنتیکی

کولیت اولسراتیو تمایل به تکرار در اعضای خانواده بیمار دارد و درحدود % ۱۰تا ۲۵% بیماران، یکی ازبستگان درجه اول وی دچار بیماری التهابی روده می باشد.

۲-محیط

عوامل محیطی فراوانی از جمله عفونتها، می توانند باعث ایجاد بیماری در افراد دارای زمینه ژنتیکی شوند.

انواع بیماری اولسراتیو برحسب علایم وشدت 

۱٫کولیت اولسراتیو خفیف :شامل خونریزی متناوب از مقعد، دفع بلغم و اسهال خفیف (کمتر از ۴ بار در روز)می باشد. ممکن است دل پیچه خفیف، زور زدن دردناک و دوره هایی از یبوست نیز مشاهده شود.

۲٫کولیت اولسراتیو متوسط:

شامل اسهال خونی شل (تا ۱۰ بار در روز)، کم خونی خفیف، درد خفیف تا متوسط شکم و تب خفیف می باشد.

۳٫کولیت اولسراتیو شدید:

در این نوع قسمت وسیعی از کولون و اغلب موارد تمامی روده بزرگ درگیر است. علائم بیماری شامل اسهال (بیش از ۱۰ بار در روز)، درد شدید شکمی، تب، کم آبی و خونریزی قابل توجه که اغلب منجر بهکم خونی می گردد. کولیت اولسرو شدید می­تواند موجب کاهش وزن سریع شود.

علائم

شکم درد ،صدا دادن شکم،خون چرک درون مدفوع ،اسهال وتب ،تنسموس (درد رکتوم یا راست روده) کاهش وزن،کاهش رشد در کودکان ،خونریزی دستگاه گوارش ،درد و تورم مفصل ،زخم دهان (زخم)

دلایل کولیت روده

موارد زیر می توانند، عامل این بیماری باشند:

سیستم ایمنی بدن – بعضی از دانشمندان معتقدند یک نوع ویروس یا باکتری، می تواند باعث ابتلا به بیماری کولیت روده شود. زمانیکه دستگاه ایمنی بدن درحال مبارزه با ویروس و یا باکتری است، دستگاه گوارش ملتهب می شود. در ضمن ممکن است، التهاب ناشی از واکنش خودایمنی باشد که در آن سیستم ایمنی بدن فردحتی درصورت عدم وجود باکتری و یا ویروس خاصی اقدام به واکنش و فعالیت نماید.

عوامل ارثی – محققان معتقدند عوامل ژنتیکی می توانند در این زمینه موثر باشند. با اینحال خیلی از افراد مبتلا به این بیماری سابقه ابتلای خانوادگی به این بیماری را ندارند.

عوارض کولیت روده

۱٫خونریزی شدید

۲٫سوراخ در کولون

۳٫خشکی شدید بدن

۴٫بیماری های کبدی(درموارد نادر)

۵٫سنگ کلیه

۶٫پوکی استخوان

۷٫التهاب مفاصل، پوست و یا چشم ها

۸٫افزایش خطر سرطان روده بزرگ (کولون)

نحوه تشخیص بیماری

برای تشخیص این بیماری از کولونوسکوپی بهمراه نمونه برداری استفاده می شود.اماسایر آزمایشات مورد استفاده برای تشخیص این بیماری شامل معاینه مقعدی، معاینه کامل شکم، معاینه مفاصل،آزمایش خون و مدفوع و تصویربرداری‌های پزشکی مانند رادیوگرافی با ماده حاجب می باشند.

انواع راه های درمانی:

۱-درمان دارویی

شایعترین داروهای ضدالتهابی برای درمان بیماری‌های التهابی روده، ترکیبات ASA نامیده می‌شوند مانند سولفاسالازین و مسالازین. این ترکیبات به کنترل نشانه‌های بیماری پس از مدتی مصرف، کمک می‌کنند.

این داروها به صورت خوراکی و یا تنقیه یا شیاف تجویز می‌شوند.

عوارض جانبی داروها در کوتاه مدت شامل تغییرات خلق و خو، مشکلات خواب، افزایش/کاهش وزن، تغییر شکل بدن (مانند بزرگ شدن شکم و ورم کردن صورت)، صورت باد کرده و بروز آکنه یا جوش صورت است .

۲-درمان جراحی

جراحی برای برداشت کولون باعث درمان بیماری کولیت اولسراتیو می شود. از جراحی عموما زمانی استفاده می شود که کولون به هیچ نوع درمانی جواب ندهد یا تغییر در لایه های کولون بنظر تغییرات پیش سرطانی باشند.

۳-درمان با طب جایگزین

مانند :پروبیوتیک ها ،آلوئه ورا  ، طب سوزنی راه هایی برای کنترل کولیت زخمی علائم این بیماری به طور ناگهانی می آیند و غیرقابل پیش بینی می باشند.خوشبختانه برخی از عوامل تحریک کننده این بیماری شناخته شده اند و می توان آنها را کنترل کرد.

در قسمت زیر، چند عامل که باعث تشدید علائم این بیماری می شوند را بیان شده:

۱-عدم مصرف دارو

بیماران دارای کولیت اولسراتیو، نیاز به چند دارو دارند.برخی مواقع، هنگامی که بیمار احساس بیماری نمی کند (مخصوصا در افراد جوان)، از مصرف داروهای خود خودداری می کند و این خود باعث تشدید بیماری می گردد.

۲-میکروب ها

اسهال توسط باکتری، ویروس و یا انگل ایجاد می شود.وقتی آب آلوده می نوشید، باعث اسهال و بدتر شدن این بیماری می شوید.

۳-داروها

آنتی بیوتیک هایی که میزان باکتری ها را کم می کنند و مسکن های ضد درد همانند: ایبوپروفن، ادویل و ناپروکسن می توانند باعث بدتر شدن این بیماری شوند.

۴-بارداری

درصد زنانی که در دوره بهبودی این بیماری قرار دارند، اگر باردار شوند، دچار شدت بیماری می شوند. جدیدترین روش درمان بیماری با استفاده از دارو

سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از داروی هومیرا(Humira) برای درمان بیماری التهابی روده کولیت اولسراتیو را تایید کرده است، داروی هومیرا موارد استفاده متعددی دارد که استفاده از آن در درمان بیماری کولیت اولسراتیو نیز به این موارد افزوده می شود.این دارو حاوی ماده موثره dalimumab است و

برای درمان موارد شدید و متوسط بیماری کولیت اولسراتیو مورد استفاده قرار می گیرد .داروهای سرکوب ایمنی مثل کورتیزون و آزاتیوپرین در درمان این بیماری سودی ندارند و نمی تواند جلوی گسترش بیماری را بگیرند.داروی هومیرا وابسته به خانواده داروهای ضد فاکتور نکروز دهنده تومور(TNF) است که به سرکوب پروتئین های ضروری اقدام می کند و نقش مهمی در تحریک ابتلا به عفونتها و پاسخ های ایمنی شدید بدن انسان دارد.

 

گفتگو۱ دیدگاه

ارسال نظر