۱۰ نکته که قبل از تصمیم به بارداری باید بدانید!

335 نظر: 0

۱– مراجعه به پزشک زنان

قدم اول برای کسانی که تصمیم به بارداری گرفته اند ،مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان است.پزشک، با بررسی سبک زندگی،رژیم غذایی و سوابق بیماری فرد ،تمام موارد مهم و ضروری برای آماده شدن بدن ،جهت بارداری را کنترل مینماید.

۲– مصرف فولیک اسید و دیگر ویتامین های مورد نیاز

مصرف فولیک اسید و دیگر ویتامین های مورد نیاز ،چند ماه فبل از بارداری ،میتواند درصد زیادی از نقایص مادرزادی را کاهش دهد. اکثرمولتی ویتامین های مخصوص قبل از بارداری،حاوی حداقل ۴۰۰ میلی گرم فولیک اسید هستند.و نیازی به مصرف جداگانه ی هر ویتامین نمیباشد.

۳ –مشورت درباره ی داروهای مصرفی

برخی از داروها دارای عوارض جانبی هستند که ممکن است اثر آن ها در بدن باقی مانده و روی جنین اثرات منفی بگذارد.دراین مواقع، پزشک داروی جایگزین تجویز کرده و یا دوز آن را تغییر میدهد و درصورت لزوم ممکن است توصیه به عقب انداختن بارداری نماید.

۴ – ترک دخانیات و مشروبات الکلی

مصرف دخانیات و سیگار میتواند منجر به نقایص مادرزادی در جنین شود. به همین دلیل ،سریعا اقدام به ترک آن ها کرده و در صورت نیاز از پزشک کمک بگیرید.

۵– تصحیح رژیم غذایی

تغذیه یکی از عوامل بسیار مهم در آمادگی برای بارداری و سلامتی مادر و جنین میباشد.مصرف تنقلات و غذاهای فست فودی را کاهش داده و از میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید.

۶ – وزن مناسب

درباره ی اضافه و یا کمبود وزن خود حتما با پزشک مشورت کنید،زیرا میتواند زمینه ساز فشار خون بالا و دیابت ،در دوران بارداری گردد.

۷– شرکت درکلاس های آمادگی پیش از بارداری

فعالیت و ورزش در دوران بارداری اهمیت بالایی داشته ومیتواند بارداری و زایمان راحت تری را برای مادر به همراه بیاورد.با مشورت پزشک میتوانید به پیاده روی و شنا پرداخته و از ورزش های سنگین و پر تحرک دوری کنید.

۸ – بررسی وضعیت دهان و دندان

قبل از بارداری به دندانپزشک مراجعه کرده و در صورت لزوم ،تمامی اقدامات درمانی مورد نیاز را انجام دهید.زیرا ممکن است در دوران بارداری نتوانید از درمان های دندانپزشکی استفاده کنید.

۹ – محدود کردن مصرف مواد غذایی کافئین دار

استفاده ی بیش از اندازه از مواد کافئینی، ممکن است سبب استرس ، تپش قلب و عدم خواب کافی شود که برای سلامتی ضروری است.

۱۰ – انتخاب نوع و میزان مصرف غذاهای دریایی

به دلیل وجود مقدار زیاد جیوه، در برخی ماهی ها،که سبب آسیب به جنین در حال رشد میشود.دقت در انتخاب نوع ماهی و مقدار مصرف بسیار مهم میباشد.مصرف سایر ماهی ها ،دو بار در هفته بلامانع و منبع خوبی برای تامین مواد مورد نیاز بدن مادر میباشد.

آخرین اخبار و مطالب پزشکی در کانال تلگرام ” طب پرس “

برای آگاهی بیشتر دوستانتون، این مطلب رو براشون بفرستید:

ارسال نظر